Львів - Мукачеве - Ужгород
Тури Україною - Екскурсійні |
Львів - Мукачеве - Ужгород
ОПИС МІСЦЕВОСТІ
Мукачеве
Мукачеве - одна з найцікавіших сторінок Закарпаття.
Перша письмова згадка про Мукачеве зустрічається в угорській хроніці, написаній наприкінці ХІІ ст.
Назва Мункач (Мукачеве) походить від угорського слова "мунко", тобто робота, а, ще від слов’янського слова "мука", на знак тих мук, яких зазнало місцеве населення під час насипання гори і будівництва замку. І нині Мукачеве гідно тримає марку міста, яке має глибокі історичні традиції.
Територія міста була заселена з давніх часів. Археологи знайшли тут стоянки людей раннього палеоліту, слов’янські та давньоруські поселення. Мукачеве як поселення та військове укріплення існувало вже у другій половині ІХ ст.
Назву міста пояснюють два перекази: нібито замкова гора штучна, насипана в муках простим людом, тому і назвали місто – Мукачеве. Проте інший переказ пов’язує її зі словом "мука" (борошно). Біля фортеці Паланок колись стояв водяний млин, де перемелювали зерно та продавали муку.
Розташоване місто на перехресті залізничних та автомобільних шляхів. У південно-західній частині Мукачева на горі вулканічного походження знаходиться старовинний замок "Паланок" – пам’ятка фортифікаційної архітектури та історії ХІV ХVІІ ст. Нині у замку розміщений музей, в експозиціях якого відображені історія, етнографія, природа.
Одним із відомих пам’яток храмової архітектури є Свято-Миколаївський жіночий монастир ("зелений"), що знаходиться на Чернечій горі. У ХVІІ ст. у монастирі засновано бібліотеку, у якій було зібрано багато цінних церковно-слов’янських книг, виданих в Остені, Києві, Львові, Чернігові та інших містах.
Туристам буде приємно та цікаво здійснити прогулянку пішки вузькими середньовічними вулицями старого міста, подивитися численні історичні та архітектурні пам’ятки на вул. Миру.
Тут розташована готична каплиця св. Мартина – давня пам’ятка кам’яної церковно-храмової архітектури Закарпаття.
Увагу туристів також приверне цікава архітектура міської ратуші, збудованої 1904 р. У головному порталі є куранти. Споруда вдало вписується в ансамбль навколишніх будівель і своєю монументальністю прикрашає центр міста.
На пл. Миру встановлений пам’ятник Міхаю Мункачі (1844-1900 рр.) – угорському живописцеві, засновнику реалістичної школи угорського живопису ХІХ ст.
У Мукачеві також є одна з найцінніших пам’яток палацового будівництва Закарпаття – "Білий палац", колишня резиденція князів Ракоці, а потім графів Шенборнів.
Цікава будівля з червоної цегли знаходиться на перетині вулиць Пушкіна та Ілони Зріні – це друкарня Грінштейна. Колись тут був розмішений торговий будинок.
Фронтон споруди прикрашає скульптура Меркурія, встановлена як символ давньої торгової слави Мукачева.
Серед історичних пам’яток слід згадати будівлю російського драматичного театру, зведеного у 1896-1899 рр. на кошти мешканців міста.
На території Мукачева діє свердловина з термальною водою. Її цілющі властивості допомагають у лікуванні захворювань шкіри, верхніх дихальних шляхів, опорно-рухової, нервової та серцево-судинної систем. На базі цих вод у місті працюють оздоровчі бази.
МУКАЧІВСЬКИЙ ЗАМОК
Паланок – одна із найцінніших історичних та воєнно-архітектурних пам’яток. Замок розташований на горі вулканічного походження на висоті 68 м, яку колись оточував рів, наповнений водою. Уздовж його внутрішнього берега був зведений дубовий частокіл-паланок, очевидно, звідси і походить назва замку.
Про виникнення замку точних історичних даних немає. Припускають, що в ІХ-Х ст. на горі було невелике укріплення, яке охороняло рубежі Київської Русі за Карпатами. Згодом тут звели феодальний замок. Великі перебудови замку пов’язані з іменем подільського князя Федора Корятовича (1396-1414 рр.) та трансільванських князів Ракоці (ХVІІ-ХVІІІ ст.). Упродовж століть замок належав багатьом власникам, серед яких були й короновані особи.
Будували його зверху вниз протягом століть. Складається він із чотирьох терас, на яких збудовано три замки.
Навколо першої, нижньої тераси, сухий рів, через який перекидався міст. Башта, що охороняла ворота, не збереглася, залишився лише кам’яний фундамент.
Друга тераса розміщена над першою. На ній знаходиться Нижній замок, збудований у 1670 р. Підходи до нього охороняють два міцні бастіони, товщина їх стін досягає 3,5 м.
На третій терасі – Середній замок. У ньому були розміщені господарські, службові, житлові приміщення: комендатура, лицарський зал, арсенал, казарма, кухня.
Середній замок будували упродовж багатьох років.
Четверта, остання тераса, вища за попередню на 6 м. Тут збудований акрополь Верхній, або Старий замок. Верхня тераса забудована дво- і триповерховими палатами, які утворюють невеликий двір, відкритий лише з боку Середнього замку. У приміщеннях жили його володарі. До палат прибудовано замкову церкву.
З другого поверху Верхнього замку потайний хід (тепер закладений) вів у башту Корятовича, де катували в’язнів. Фортецю не раз перебудовували, і архітектура її змінювалась. Сучасного вигляду фортеця набула на початку ХVІІІ ст. Утративши своє значення як фортеця, замок до 1897 р. слугував тюрмою.
Замок спустошів і став руйнуватися. В 1922-1926 рр. його перебудували і перетворили на казарму.
Нині у замку розміщений історичний музей. З висоти замку відкривається мальовнича панорама міста і його околиць.
9-10.10
ДЕНЬ ПЕРШИЙ
(П'ЯТНИЦЯ)
18.11 поїздом №397 Черкаси-Львів
19.46 поїздом №041 Дніпрпетровськ-Трускавець (із ст.Шевч.)
ДЕНЬ ДРУГИЙ
(СУБОТА)
Збір групи у Львові (залізничний вокзал, біля багажного відділення)
Виїзд групи. Переїзд Львів-Ужгород.
Оглядова екскурсія по Ужгороду з відвіданням Ужгородського замку-колишнього родинного маєтку італійських аристократів, де зараз знаходиться краєзнавчий музей, музею архітектури і побуту під відкритим небом, Кафедрального собору, Горянської Ротонди 19 ст., найбільшої в Європі липової алеї-вул. Корзо.
Обід – в етнографічній корчмі-музеї.
Переїзд в с. Середнє - дегустація кращих сортів Закарпатських марочних вин, яка відбувається в середньовічних підвалах (факультативно). Прибуття в Мукачево. Поселення в готелі. Пішохідна прогулянка по місту. Нічліг.
ДЕНЬ ТРЕТІЙ
(НЕДІЛЯ)
Сніданок.
Оглядова екскурсія по Мукачеву з відвіданням замку „Паланок” 13-17 ст. - середньовічної фортеці з багатою та складною історією. Свого часу замком володіли українські князі Корятовичі, угорські королі, Австрійска династія Габсбургів та князі Трансільванії... Сьогодні тут функціонує історичний музей та картинна галерея.
Переїзд в с. Іза - закарпатську столицю сувенірів: вироби із лози і листя кукурудзи.
Відвідання сироварні в Нижньому Селищі, де виготовляють сир за швейцарською технологією.
Повернення до Львова.Виїзд до міста Черкаси.
17.25 поїздом №042 Трускавець-Дніпропетровськ
18.00 поїздом №070 Львів-Маріуполь
УМОВИ УЧАСТІ
Дводенний тур.
Вартість складає - 450 грн.
У вартість входить: проїзд по програмі, проживання (1 ніч), номери зі зручностями,
сніданок, екскурсії згідно програми.
Додатково оплачуються: вхідні квитки (10 грн.), проїзд Черкаси-Львів-Черкаси (174 грн.), страховка.