Жовква-Крехів
Тури Україною - Екскурсійні |
СЕРЕДНЬОВІЧНА ЖОВКВА І КРЕХІВСЬКИЙ МОНАСТИР
Цикл турів по Львівщині.
ОПИС МІСЦЕВОСТІ та події
Жовква
Залишками давніх фортифікацій може похвалитися чимало українських міст, але тільки Жовква на Львівщині має повне право називати свою фортецю «ідеальною». Саме на її території в першій половині XVII століття працював єдиний в Україні монетний двір, на якому зі срібла вдови гетьмана Жолкевського чеканили монети.
Старослов'янські Винники, середньовічна Жовква, Нестеров радянських часів ... Назва міста часто змінювалась, і кожна історична епоха вносила в його образ свої характерні особливості. Втім, нині його центр виглядає майже так само, як за часів Середньовіччя, та й назва у міста знову Жовква...
Село Винники вперше згадується в літописах за 1242 рік. Місцеве населення займалося виготовленням вина - звідси і назва. І до сих пір передмістя, яке починається за Глинською брамою, називається Винники. Тут зберігся чудовий зразок дерев'яної архітектури - церква Різдва (1705).
У 1594-му великий гетьман коронний Станіслав Жолкевський (1547-1620) задумав перетворити Винники на місто-фортецю. А в 1603-му, коли під Ревелем він здобув перемогу над шведами, король Зигмунд ІІІ надав містечку магдебурзьке право і в якості почесної відзнаки ім'я за прізвищем вельможного магната - «Жовква».
Під впливом «Утопії» Томаса Мора в Європі тоді активно будували «ідеальні» міста. Взявши за основу проект італійського архітектора Б. Моранди - прямокутні квартали, забудовані двоповерховими будинками, відомі львівські майстри П. Щасливий, П. Римлянин та А. Прихильний доклали сили до будівництва ідеальної Жовкви. Головну увагу приділили спорудженому в 1594-1606 роках замку. Його південно-західна частина, прикрашена відкритою галереєю, служила палацом. І хоча пишні зали, скарбниця і арсенал залишились в історії, фасад форпосту знову став окрасою міста.
Поруч з замком, біля підніжжя гори, розмістився «Звіринець» - парк, на зелених луках якого колись паслися сарни й олені. Мисливські виїзди були улюбленим дозвіллям усіх господарів замку - Жолкевського, Даниловича та їх онука - короля Польщі Яна ІІІ Собеського. Саме останній, обравши Жовківський замок своєю резиденцією, розкішно оздобив його, внаслідок чого і твердиня, і все місто пережили свій найвищий розквіт.
У 1604-1609 роках з'явився костел Св. Лаврентія - своєрідний некрополь родин Собєських і Жолкевських. Храм називають «маленьким Вавелі». У місті розвивалося книгодрукування, розташувались п'ять великих монастирів і єврейський релігійний центр з двома синагогами, а Жовківська школа живопису і різьби стала флагманом бароко в Західній Україні.
Під час Північної війни, в 1706-1707 роках, в замку влаштував свою резиденцію Петро І, тут розроблявся історичний Жовківський план перемоги над шведами. Приїжджав сюди і український гетьман Іван Мазепа.
У 1741-1742 роках за наказом нового господаря міста, Михайла Радзивілла, італійський архітектор Антоніо Кастеллі розширив палац. А незабаром замок майже на два століття потрапив у немилість до Історії, лише раз згадавши своє славне минуле: в 1809-му він приймав пишний бал на честь Наполеона Бонапарта.
Сьогодні Жовква відроджується з руїн. Тут функціонує Державний історико-архітектурний заповідник (вул. Львівська, 7, тел.: (3252) 22-549), в який входять 55 пам'яток архітектури, визначні пам'ятки містобудування і садово-паркового мистецтва і 15 історичних пам'яток. Найцікавіші з них - ансамбль колишнього Ринку (площа Вечевой), костел Св. Лаврентія з «падаючою» дзвіницею (наша українська Пізанська башта!), Дерев'яна церква Св. Трійці (1720, вул. Львівська, 90), домініканський монастир (XVІІ-ХІХ), оборонна синагога (1687). І за всім цим мовчазно наглядає знаменитий замок.
Крехів
Перша історична згадка про Крехів датується 1456 р. А точна дата заснування монастиря невідома. Є припущення, що це 1612 чи 1618 роки. Засновниками Крехівського монастиря вважаються ченці Києво-Печерської Лаври Йоіль та Сильвестр. Вони ще у 1613 р. поселились у вирубаній у скелі печери за 12 км від м. Жовкви.
З часом ченців стало більше, і вони збудували неподалік від печери церкву Св. Петра і Павла, а пізніше церкву Преображення і Троїцьку церкву. Тут же було зведено дзвіницю та келії монахів. Монастир був оточений великими фортечними мурами, які замикали чотири високі вежі.
Крехівський монастир став греко-католицьким. З цього часу ще більше посилюється його релігійне значення. Монастир славився своїми Чудотворними іконами, яких у Крехові було три: дві ікони Богородиці (одна з Верхрата) та ікона святого Миколая Великого. Була і монастирська бібліотека, що налічувала більше 400 книг, з великим архівом. Проте з часом монастир зазнав багато бід. Його грабували і поляки, і австрійці, і більшовики. У 1949 р. він був закритий, а в його спорудах розмістили дитячий будинок, згодом школу-інтернат для розумово-відсталих дітей.
Монастирське подвір'я мало і досі має форму неправильного чотирикутника. У 1664 році львівськими та жовківськими майстрами було розпочато будівництво брами в бароковому стилі, яка добре збереглася й до нині. У1721 -1737 роках перебудовано дерев'яні монастирські будівлі на муровані. Це надало святині більш ошатного європейського вигляду.
Багато славетних українців були причетними до розвитку Крехівського монастиря своїми щедрими офірами, серед яких в книгу жертводавців золотими літерами вписано імена гетьманів Петра Дорошенка, Івана Мазепи, Богдана Хмельницького. Свого часу вони побували в монастирі, слухали чудовий спів монашої братії, поклонялися тутешнім святиням.
ПРОГРАМА ПОДОРОЖІ*
ДЕНЬ ПЕРШИЙ
18.00 Виїзд групи з м. Черкаси на комфортабельному автобусі.
Або:
18.11 поїздом №397 Черкаси-Львів
19.46 поїздом №041 Дніпрпетровськ-Трускавець (із ст.Шевч.)
ДЕНЬ ДРУГИЙ
10.00 Приїзд групи до міста Львів. Вільний час. Виїзд автобусом в місто Жовкву (36 км. від Львова)
12.00 Екскурсія по місту Жовква:
Жовківський замок, синагога - споруда оборонного типу (1687 р.), Краківські і Глинянські ворота, ратуша, Кафедральний костел Святого Лаврентія (1606 - 1618 р.р.), ансамбль Василіанського монастиря з церквою Різдва Христового, дерев'яна церква Святої Трійці (1720 р.)
Переїзд в селище Крехів (10 км. від Жовкви)
15.00 Екскурсія по с.Крехів:
Крехівський монастир,який представляє з себе добре захищену фортецю. Високі стіни з бійницями, глибокий рів по периметру, підйомний міст і високі вежі по кутах.
Комплекс Василіанського монастиря (XVIIстоліття.), де ви зможете вклонитися чудотворній іконі Пречистої Діви Марії, яка творить чудеса і зцілює людей, оздоровляє хворих і дає зір сліпим.
Піша прогулянка в гори з оглядом печерного монастиря кінця XVI століття. Повернення до Львова.
18.00 Виїзд групи до м.Черкаси на комфортабельному автобусі
Або:
17.25 поїздом №042 Трускавець-Дніпропетровськ
18.00 поїздом №070 Львів-Маріуполь
УМОВИ УЧАСТІ
Одноденний тур.
Вартість складає - 200.-
У вартість входить: автобусне обслуговування Львів-Жовква-Крехів, екскурсія згідно програми, супровід гіда-екскурсовода, старховка.
У вартість не входить: квитки до Львова (близько 180.-), харчування, сувеніри, фотографування.
Цікаве
Про Жовкву у Вікіпедії - http://uk.wikipedia.org/wiki/жовква
Розповідь про замок у Жовкві - http://www.castles.com.ua/zh.html
Віртуальна подорож Жовквою - http://zhovkva.info/
Коментарі
http://welcome.lviv.ua/index.php?cat=culture_hrams&id=49
Всім гарного перегляду.